2022 r.
Luboń k. Poznania.
Dlaczego warto wziąć udział w Szkoleniu SUR?
- Poznasz gotowe sposoby na algorytmy prewencyjne, które wpłyną na wydajność produkcji. Praktyczne rozwiązania, które od zaraz możesz wdrożyć w swojej firmie.
- Dowiesz się, w jaki sposób planować i realizować podejście systemowe do rozwoju Utrzymania Ruchu
- Nauczysz się jak właściwie wykorzystywać dane w dobie digitalizacji przemysłu 4.0
- Dowiesz się jakie wypracowane rozwiązania podczas pandemii sprawdziły się w długoterminowej rzeczywistości - skorzystaj z doświadczenia i praktyki innych!
- Udoskonalisz swoje kompetencje menadżerskie, dzięki czemu realnie wpłyniesz na bardziej efektywną pracę pracowników w Twoim zespole i przekonasz ich do pracy w innej rzeczywistości
Jeżeli jesteś:
- dyrektorem i kierownikiem UR
- dyrektorem ds. inwestycji
- dyrektorem i kierownikiem produkcji
- dyrektorem i kierownikiem ds. technicznych
- inżynierem i koordynatorem UR
- szefem UR
- głównym mechanikiem
- specjalistą ds. mechanicznych
Szkolenie SUR
jest właśnie dla Ciebie!
Agenda Ogólnopolskiego Szkolenia SUR 2022:
12 października 2022 r.
TEMAT PRELEKCJI: Efektywność Utrzymania Ruchu – praktyczne podejście do optymalizacji i rozwoju
Efektywność Utrzymania Ruchu – praktyczne podejście do optymalizacji i rozwoju
Jak ograniczać SURowe wydatki dzięki rozwiązaniom organizacyjnym oraz technicznym i utrzymać ducha rozwoju?
Prewencyjne Utrzymanie Ruchu krok po kroku - wdrażanie i doskonalenie z wykorzystaniem najskuteczniejszych taktyk i diagnostyki technicznej
Jak ograniczać SURowe wydatki dzięki rozwiązaniom organizacyjnym oraz technicznym i utrzymać ducha rozwoju?
TEMAT PRELEKCJI: „World Class Manufacturing i eliminacja mikroprzestojów”
„Najsłabsze ogniwo w systemie zabezpieczeń to… czynnik ludzki” - dedykowany warsztat bhp dla sur
„Projektowanie i wizualizacja layoutów linii produkcyjnych wraz z analizą i optymalizacją procesów”
„Najsłabsze ogniwo w systemie zabezpieczeń to… czynnik ludzki” - dedykowany warsztat bhp dla sur
„Projektowanie i wizualizacja layoutów linii produkcyjnych wraz z analizą i optymalizacją procesów”
TEMAT PRELEKCJI: Co myśli i czego oczekuje od ciebie twój (potencjalny) pracownik?
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany w programie
Program IX EDYCJI SZKOLENIA SUR:
BLOK I
Trudna sztuka przetrwania
Katastrofa samolotu, bezludna wyspa na wodach Pacyfiku. Chuck Noland, główny bohater filmu Cast Away, musi zmierzyć się z sytuacją, na którą ciężko być przygotowanym. Upływający czas nie przynosi gotowych rozwiązań, a kryzys tak po prostu nie mija.
Rozpalenie ognia bez zapałek, nóż ze znalezionej łyżwy, a nawet przyjaciel – namalowany na piłce do siatkówki. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, choć trudne i pracochłonne, pozwoliło na przetrwanie.
Jutro przyjdzie, niezależnie od tego, czy jesteśmy na nie gotowi, czy nie. Czy Twój zespół jest gotowy szybko odnaleźć się i dostosować do nowej sytuacji? Szukacie winnych czy rozwiązań?
- Możliwość zaplanowania i przygotowania ekwipunku przed wyprawą zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa w jej trakcie. Co zrobić, kiedy nie ma co zapakować do plecaka, a trzeba ruszać? Jak radzić sobie z dostępnością komponentów i brakiem dostaw?
- Nowa rzeczywistość gospodarcza, skutki pandemii COVID-19 odcięły dopływ tlenu rekordowej liczbie firm. Z jednej strony wiele osób zostało bez pracy, ale z drugiej niejeden manager zmaga się obecnie z wakatami lub absencjami. Sprawdź sposoby tych, którzy znaleźli rozwiązanie na odnalezienie się w nowej rzeczywistości, która mimo trudności się nie zatrzymała.
- Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Badania wskazują, że mimo niepewności związanej z pandemią prawie 56% firm utrzymało lub przyspieszyło swoje inwestycje w cyfryzację. Czy zatem rozwiązania przemysłu 4.0 to sposób na przetrwanie? Czy Twoja załoga posiada odpowiednie kompetencje i narzędzia, aby rozpocząć proces wdrażania automatyzacji i robotyzacji?
- Koszty pracy, surowców, komponentów, energii wystawiają na próbę przetrwania niejednego. Z drugiej strony – oszczędności są teraz więcej warte niż kiedyś. Gdzie jednak znaleźć ich główne źródła?
- „Praca zespołowa i pozytywne nastawienie może przesuwać granice tego, co uważamy za możliwe” – to słowa wypowiedział Nimsdai Purja po zdobyciu szczytu K2 zimą przez ekipę nepalskich wspinaczy. Trudne warunki, konieczność wykorzystania różnorodnych umiejętności, zastępowalność. Z tymi elementami pracy zespołowej mamy do czynienia również w codziennej pracy. Posłuchaj doświadczeń innych i opracuj plan, aby zapobiegać rotacji pracowników i nie tracić kluczowych kompetencji.
BLOK II
Wskaźniki – kompas firmy. Jak zmierzać we właściwym kierunku
GPS opracowano w drugiej połowie XX w. na potrzeby amerykańskiego rządu. Kiedy jednak w 1983 r. samolot pasażerski przypadkowo wleciał w przestrzeń powietrzną należącą do Związku Radzieckiego i został zestrzelony, Amerykanie postanowili udostępnić technologię. Miało to pomóc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Przez długi czas sygnałem manipulowano tak, aby wskazania myliły się o ok. 100 m. Miało to na celu uniemożliwienie wykorzystania nowej technologii do naprowadzania pocisków. Dziś działa to inaczej. Każda nawigacja GPS powinna automatycznie wyłączyć się po przekroczeniu 1900 km/h na wysokości 18 tys. m.
Skąd czerpiesz informacje o prawidłowym działaniu systemu? Działasz post factum czy znasz czynniki, które zapowiadają niepowodzenie?
Pamiętaj, strategia to Twój azymut. Droga do niego nie zawsze jest prosta. Im bardziej precyzyjne dane i wskaźniki, tym większe prawdopodobieństwo dotarcia do celu.
- Obecnie oczywiste jest, że zazwyczaj mapy mają orientację północną. Nie zawsze tak było. W średniowieczu europejskie mapy skierowane były przeważnie na… wschód. Dowiedz się, w jaki sposób, niekoniecznie graficzny, przygotować i realizować wspólnie obrany kurs. Jak osiągnąć MTTR wynoszący 30 minut, kiedy średni czas oczekiwania na interwencję wynosi 32 minuty? Dobieraj mierniki we właściwy sposób, tak aby pozwoliły Ci ocenić, czy zmierzacie do celu.
- 90 dni – tyle czasu Vasco da Gama nie widział lądu, nim dopłynął do Zatoki św. Heleny, podczas wyprawy mającej na celu odkrycie morskiej drogi do Indii. Na jakiej podstawie wnioskował, że jego plan realizowany jest we właściwym kierunku?
- Wyobraź sobie, że otrzymujesz informację o wydłużonym cyklu pracy maszyny dopiero po trzech miesiącach. Ile strat ponieślibyście podczas tego kwartału? Jak reagujecie – dodatkowymi zmianami, tłumaczeniem opóźnionych dostaw?
- Korzystaj z dostępnych systemów zbierania danych – automatyczne systemy raportowania, sterowniki PLC, pomiar wibracji kluczowych maszyn.
- Najciemniej pod latarnią. Często szukamy rozwiązań innowacyjnych i nowatorskich, nie doceniając potencjału wiedzy i pomysłowości zespołu.
- Wzbudzasz w pracownikach chęć ulepszania swoich miejsc pracy? Czy myśl ciągłego doskonalenia znajduje odzwierciedlenie w Twoim zespole? Poznaj w jaki sposób monitorować i nagradzać niepoliczalne działania – zaangażowanie, chęć rozwoju, usprawnienia.
BLOK III
Przewidzieć zagrożenie – bądź o krok dalej i przygotuj się na przeciwieństwa
Pompeje, początki naszej ery, rozwinięte, tętniące życiem miasto. Własny system kanalizacyjny, woda dostarczana akweduktami. Liczne sklepy, teatry, bazylika, terminy. Odbudowane po dotkliwym trzęsieniu ziemi, które okazało się dopiero początkiem kataklizmów.
17 lat później niespodziewana erupcja wulkanu pogrzebała je kilkumetrową warstwą popiołu, niszcząc nie tylko miasto, ale również tysiące ludzkich żyć.
Część mieszkańców nawet nie wiedziała, że widoczna przez nich góra – Wezuwiusz – jest tak naprawdę wulkanem. Za brak możliwości pozyskiwania wiedzy przyszło im zapłacić druzgocącą cenę.
Czy dziś, w naszych małych miastach-firmach, przy szerokim dostępie do diagnostyki, danych, pomiarów na pewno wystarczająco z nich korzystasz? Przewidujesz i szacujesz ryzyko, zanim się stanie się wyzwaniem trudnym do rozwiązania?
- Powodzenie wyprawy zależy od wielu czynników. Ale działania rozpoczynają się tak naprawdę dużo wcześniej niż sama ekspedycja. Skompletowany i sprawny sprzęt w plecaku ułatwia przetrwanie. W trakcie marszu nie ma już czasu ani możliwości na załagodzenie niedopilnowanych kwestii przed wyruszeniem.
- Czy Twój dział jest przygotowany na prawdopodobne trudności? Zapobiegacie zamiast leczyć, wykorzystując dostępne metody diagnostyczne?
- O możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznym, pulsującym, żółtym światłem. Spodziewane trudne warunki są ogłaszane w klarowny sposób, pozwalający na niezwłoczną reakcję. W jaki sposób opisywane są komunikaty informujące o błędach maszyn? Czy na pewno są zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych? Poznaj dobre praktyki w tym obszarze, aby wykorzystać czas na szybkie działanie, a nie rozszyfrowywanie niejasności.
- Aby przetrwać pustynne warunki i w możliwie jak najszybszy sposób dotrzeć do cywilizacji, trzeba dostosować się m.in. do panujących upałów. Wyruszyć o świcie, a w godzinach południowych szukać schronienia. W jaki sposób działy Utrzymania Ruchu zapewniają ciągłość działań? Poznaj cel rozumienia ścieżki działania, pozwalający uniknąć niebezpieczeństw.
BLOK IV
Roboty – szansa na przetrwanie?
Od kiedy góry zimą stały się terenem eksploracji człowieka, zaczęły się zdarzać pierwsze wypadki lawinowe. Pojawiły się też bardzo szybko pomysły na ratowanie się z opresji.
Wśród zainteresowanych tematyką górską popularna jest historia Gustawa Kaleńskiego, zakopiańskiego narciarza z początku XX w. Radził on, aby wychodzić w Tatry z… kanarkiem pod czapką. Ten żółty ptaszek miał, w razie zejścia lawiny, wznieść się w powietrze i wskazać miejsce zasypania.
Na szczęście to już historia. Dziś nikt, wybierając się zimą w wysokie góry, nie powinien startować bez tzw. lawinowego ABC – detektora, sondy i łopaty.
Dziś mamy szeroki dostęp do nowoczesnych technologii, robotów i automatyzacji. Perspektywa się zmieniła, pytanie nie brzmi: czy wykorzystujesz technologię? ale: czy robisz to właściwie, w odpowiednich obszarach?
- Doniesienia z azjatyckiego rynku, wskazują, że liderem pod względem robotyzacji - Korea Południowa - ma obecnie wskaźnik 932 robotów na 10 tys. pracowników. Jak będzie wyglądać fabryka przyszłości? Jakie kompetencje są zastępowalne?
- Mieć wszystko pod ręką, łatwo dostępne na wypadek sytuacji kryzysowej. To marzenie nie tylko podczas zaskakujących survivalowych okoliczności. Jak często w Twoim obszarze coś jest nie na miejscu, nie tam, gdzie ktoś odłożył. Poznaj automatyczne magazyny części zamiennych, czy są odpowiedzią na bolączki wielu?
- Badanie wskazują, że aż 43% pracodawców chce zatrudniać nowych członków zespołu. Największe zapotrzebowanie na załogę przewidywane jest m.in. w przemyśle. Zweryfikuj jak inni dowódcy zapatrują się na nową rzeczywistość.
BLOK V
Dział UR - Drużyna „A” – nie możesz być specjalistą w każdej dziedzinie – o sile współpracy i wymianie doświadczeń
Mimo że nie był członkiem zespołu, który stanął na Księżycu, uznawany jest za legendę złotych lat, nie mniejszą niż astronauci. Gene Kranz, legendarny dyrektor kontroli lotów NASA. Najbardziej znany z roli, jaką odegrał jako główny kierownik lotu podczas misji księżycowej Apollo 13.
W drodze na Księżyc eksplozja zniszczyła jeden zbiornik paliwa, uszkodziła drugi i zmusiła kontrolę lotów do błyskawicznego wymyślenia sposobu, który pozwoliłby załodze bezpiecznie wrócić na Ziemię. „Biała zmiana" Kranza odeszła od konsol i zamiast tego zaczęła się zajmować kompletną przebudową misji i statku – w połowie lotu.
Jak często jako dowódca nie jesteś w miejscu akcji? Podejmujesz decyzje, które wykonują członkowie Twojej ekspedycji i od których zależy powodzenie misji?
- Stwórz własną mistrzowską szkołę i rozwijaj umiejętności pracowników w oparciu o wiedzę i doświadczenie. Podpatruj najlepszych w swojej dziedzinie. Trening czyni mistrza!
- Próbujesz walczyć z prokrastynacją i niechęcią? Pracownicy niezmiennie stoją w defensywie? Chcesz maszerować dalej, ale spotykasz się ze sprzeciwem? Dowiedz się, jak organizować pracę w zespole i motywować zespół do działania.
- Jak postępujecie z rekrutami w zespole? Czy zna możliwości rozwoju i kolejne etapy, które spotkają go po drodze? Koszt rotacji pracownika w dziale UR to obecnie 12–18-krotność jego wynagrodzenia.
- Poznaj sposoby na wdrażanie i utrzymanie w zespole nowych pracowników.
- Struktura zatrudnienia w firmach ciągle się zmienia, ktoś ma już dość dźwigania ekwipunku, czas przenieść go na stanowisko na stanowisku nawigatora? Te zmiany będą się pojawiać na drodze do celu, jak na nie reagować?
Poznaj trenerów Szkolenia SUR:
Unilever Polska S.A.
Doświadczony praktyk w dziedzinie optymalizacji i poprawy wydajności procesów. Propagator kultury Lean Management oraz World Class Manufacturing. Wiedzę i praktykę zdobywał głównie w branży automotive pracując dla Volkswagena przy rozruchu fabryki we Wrześni (Lean / Low Cost Automation) oraz w innych branżach: medycznej, FMCG, szwalniczej i robotyki będąc blisko inżynierii procesowej. W Unileverze jest Liderem filaru Focus Improvement w dziale doskonalenia produkcji. Jego specjalność to szkolenia i warsztaty Lean, transfery i rozruchy produkcji oraz projektowanie layoutów i konstrukcji modułowych.
SEAM Group, LLC
Ekspert w zakresie zarządzania aktywami w organizacjach w przedsiębiorstwach produkcyjnych, energetycznych, wydobywczych i transportowych. Specjalista w zakresie zarządzania technicznego, organizacji działów utrzymania ruchu, rozwoju procesów niezawodnościowych oraz optymalizacji przepływów wartości w produkcji i utrzymaniu ruchu. Silnie ukierunkowany na poprawę praktycznej współpracy pomiędzy działami operacyjnymi i technicznymi. Arek opracował i zarządzał licznymi projektami ukierunkowanymi na poprawę zarządzania aktywami, procesów inwestycyjnych i operacyjnych w całym regionie EMEA. Na stałe pełni funkcję starszego konsultanta/eksperta w projektach związanych z zarządzaniem niezawodnością i utrzymaniem ruchu, wdrożeniami CMMS/EAM oraz zarządzaniem projektami. Opracował wiele strategii doskonalenia operacyjnego i strategii zarządzania aktywami (SAMP) dla średnich i dużych organizacji.
Arek przeprowadził ponad 200 otwartych i dedykowanych szkoleń. Regularnie występuje na konferencjach i seminariach związanych z zarządzaniem operacyjnym i inwestycjami przemysłowymi w Polsce i za granicą.
Badacz rynku pracy. Praktyk z pasją i zaangażowaniem do procesów rekrutacyjnych – uczestniczka ponad 100 rozmów kwalifikacyjnych jako Kandydat, na potrzeby badawcze do pracy dyplomowej. Jako Menager HR przeprowadziła setki rozmów kwalifikacyjnych, łamiąc schematy standardowego spotkania o pracę. Z wykształcenia specjalista ds. HR i PR. Prelegentka licznych konferencji organizowanych m.in. przez Ministerstwo Nauki i Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Wydawnictwo Forum Media Polska, Wydawnictwo Tik w Edukacji, Mapę Karier itd. Autorka kursów online, scenariuszy zajęć oraz autorskich programów szkoleń, z których skorzystało już ponad 5 000 doradców zawodowych.
Legniczanin z urodzenia, zamieszkania i zamiłowania. Ukończył naukę na Politechnice Wrocławskiej, z którą nadal intensywnie współpracuje na studiach doktoranckich. Przez ostatnie 20 lat pracował między innymi w zakładach tj. Whirlpool sp. zoo, Winkelmann sp. z o.o., Lear Poland II sp. z o.o., Hoerbiger Automotive sp. z o.o. czy Haerter Technika Wytłaczania sp. z o.o.
Obecnie jest dyrektorem zakładu produkcyjnego Technonicol-Insulation sp. z o.o w Wykrotach.
Jego pasją jest szukanie metod, narzędzi i rozwiązań usprawniających zarządzanie działem, obszarem, firmą, łącząc zdobycze wiedzy teoretycznej z wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz umiejętnościami managerskimi.
Uzyskał tytuł inżyniera na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz magistra na kierunku zarządzanie. Od 2012 roku pracuje w zakładach przemysłowych Legnickiej oraz Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej , w działach technicznych. Obecnie zajmuje stanowisko Dyrektora Służb Utrzymania Ruchu, w firmie Technonicol-Insulation. Jest prezesem koła terenowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich działającego przy LSSE. Interesuje się szeroko pojętą optymalizacją procesów przemysłowych. Współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim i jest autorem publikacji Naukowych w tematyce przemysłu 4.0.
Absolwent Inżynierii Produkcji, Mechaniki i Budowy Maszyn, Zarządzania Zasobami IT - Politechniki Warszawskiej. Od ponad 10 lat projektuje, szkoli i wdraża rozwiązania Autodesk Inventor, Fusion 360, Factory Design oraz PDM Vault. Trener Autodesk Certified Instructor, Inventor Certified Professional. Wcześniej Konstruktor odpowiedzialny za modelowanie 3D, tworzenie dokumentacji technicznej, następnie Inżynier Aplikacji CAD i po 3 latach - Implementation Manager. Odpowiedzialny za zarządzanie projektami IT, wdrażanie systemów CAD/PDM/ERP, szkolenia, konsulting. Pasjonat snowboardu, squasha, nowych technologii, Unreal Engine oraz druku 3D.
Główny specjalista ds. BHP,
inspektor ds. ppoż.
Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej. Od 11 lat aktywnie działa w tematyce zarządzania bezpieczeństwem w pracy. Od 2011 r prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Współpracuje z wieloma firmami z branży przemysłowej, budowlanej, usługowej. Wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania we Wrocławiu oraz autorka wielu artykuł o tematyce bezpieczeństwa. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP. Posiada uprawnienia inspektora ds. przeciwpożarowych oraz liczne certyfikaty m.in. audytora systemu OHSAS 18001, Agile PM, Prince2 Foundation. Zakres jej zainteresowań to szeroko pojęta ergonomia stanowisk pracy.
Co da Ci udział w IX edycji SZKOLENIA SUR?
- Trudna sztuka przetrwania - poznasz najlepsze praktyki zastosowane w zakładach produkcyjnych w bieżącej rzeczywistości.
- Poznasz wskaźniki – kompas firmy. Jak zmierzać we właściwym kierunku? Dowiesz się, jak radzić sobie z nadmiarem danych pochodzących z różnych systemów oraz przekonasz się, jak konstruować na ich podstawie miarodajne wskaźniki realnie wpływające na pracę maszyn.
- Przewiduj zagrożenie – bądź o krok dalej i przygotuj się na przeciwieństwa.
- Dowiesz się, jak krok po kroku przygotować swój dział na wykorzystanie nowoczesnych technologii, które całkowicie zmienią charakter Twojej pracy.
- Dział UR - Drużyna „A” – nie możesz być specjalistą w każdej dziedzinie – poznaj siłę współpracy i wymianę doświadczeń. Udoskonal swoje kompetencje menedżerskie, dzięki czemu realnie wpłyniesz na funkcjonowanie pracowników w Twoim zespole i przekonasz ich do pracy w nowych warunkach. Zarządzaj zmianą.
- Program tegorocznej edycji Kongresu jest odpowiedzią na największe wyzwania, które zgłosili szefowie UR w trakcie badania redakcyjnego, przeprowadzonego pod koniec 2021r. wśród ponad 100 szefów UR
Lokalizacja
Hotel Poznański, Luboń k. Poznania
Ponownie zapraszamy Państwa do Hotelu Poznańskiego znajdującego się w Luboniu k. Poznania, który świetnie sprawdził się podczas zeszłorocznej edycji Szkolenia SUR. Centrum Konferencyjne hotelu to kompleks kilku komfortowych sal, w których warsztaty mogą być prowadzone w kameralnych kilku lub kilkunastoosobowych grupach. Wszystkie sale są klimatyzowane, doskonale oświetlone oraz wyposażone w wysokiej jakości sprzęt multimedialny i konferencyjny. W całym obiekcie korzystać można z darmowego Internetu.
Hotel Poznański mieści się na pograniczu Lubonia oraz Poznania przy zjeździe z węzła Dębińskiego w bezpośredniej bliskości autostrady A2, gwarantującej dogodną komunikację na trasie Berlin - Warszawa. Do centrum Poznania z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi jest zaledwie 5 km, do lotniska Poznań - Ławica 10 km.
62-030 Luboń k/Poznania,
+48 61 649 99 88, +48 694 413 834
recepcja@hotelpoznanski.pl
www.hotelpoznanski.pl