Cenimy Twój czas!
Każdy dzień szkolenia online to osobny blok tematyczny, byś całkowicie mógł się skupić na danym zagadnieniu! Nie musisz odrywać się od swoich obowiązków na kilka dni!
Codziennie poświeć wybrane przez siebie godziny na uczestnictwo w wirtualnych targach!
Targi będą odbywały się nieprzerwanie przez 5 dni! Każdego dnia możesz odwiedzać inne, wybrane przez siebie wirtualne stoiska! Bogata oferta wystawców pozwoli Ci dostosować swoją produkcję do najwyższych standardów w najbezpieczniejszych warunkach – wprost ze swojego domu!
NA WIRTUALNYM INTERAKTYWNYM STOISKU TARGOWYM:
- porozmawiasz z ekspertem za pośrednictwem dostępnego chatu
- poznasz najnowszą ofertę targową kierowaną wprost do działów UR i produkcji
- obejrzysz nagrania, katalogi i inne materiały udostępnione przez wystawców
- weźmiesz udział w konkursach i zdobędziesz ciekawe nagrody
DLA NAJAKTYWNIEJSZYCH UCZESTNIKÓW SZKOLENIA I TARGÓW PRZEWIDZIANO SPECJALNE NIESPODZIANKI!
Szczegółowy program
Szkolenia Służb Utrzymania Ruchu online:
BLOK I
Takie równanie wydaje się oczywiste, ale czy na pewno? Maszyny muszą być bezpieczne dla pracownika, by czuł on się pewnie w swojej pracy każdego dnia. Bezpieczna eksploatacja maszyn obejmuje nie tylko działania techniczne czy administracyjne, ale też kierownicze. Dowiedz się jak zorganizować bezpieczne środowisko pracy dla swoich pracowników! Zadbaj o bezpieczeństwo ludzi i maszyn odkrywając:
- Jak zbudować środowisko pracy odpowiadające najwyższym standardom bezpieczeństwa?
- Dlaczego przestrzeganie planu konserwacji maszyn jest tak istotne?
- W jaki sposób realizować procedury i harmonogramy prac serwisowych, by maszyny pracowały z maksymalną wydajnością?
- Bezpieczeństwo na linii człowiek-maszyna – jak je zorganizować, by osiągnąć najwyższy poziom ochrony pracownika?
- Co tak naprawdę wiąże się z bezpieczną eksploatacją maszyn?
- W jaki sposób skutecznie korzystać z systemu LOTO, dobierać blokady, oznaczenia i zabezpieczenia, które wyeliminują ryzyko wypadku?
BLOK II
Obecnie każdego dnia do pracy służb utrzymania ruchu wkraczają nowe technologie, do których należą m.in. analizy Big Data, rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja. Dostosowanie obecnego środowiska do nowoczesnych wymagań rynku nie zawsze jest proste, ale jest możliwe! Dowiedz się jak wdrażać nowoczesne technologie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0, przy jednoczesnym wykorzystaniu dotychczasowych zasobów:
- W jaki sposób przeprowadzać przeglądy techniczne maszyn o różnym stopniu zaawansowania technologicznego?
- Jakie są najnowsze standardy czyszczenia maszyn i jak je wdrożyć w swoim parku maszynowym?
- W jaki sposób zautomatyzować i usprawnić produkcję dzięki robotom współpracującym?
- Która z nowoczesnych technologii diagnostycznych najbardziej ułatwia pracę działu utrzymania ruchu?
BLOK III
Wdrożenie odpowiedniej strategii utrzymania ruchu wpływa na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. We wprowadzanie nowych zasad z zakresu organizacji pracy muszą być zaangażowani wszyscy pracownicy, ponieważ każdy z nich ma wpływ na działanie zakładu produkcyjnego. Jak dobrać strategię najlepszą dla swojego zespołu i firmy?
- Dlaczego wybór odpowiedniej strategii może mieć wpływ na wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy maszyn?
- Jak wdrożyć nowoczesne zarządzanie środkami trwałymi, które usprawni przepływ materiałów?
- W jaki sposób zapobiegać awariom i nieplanowanym przestojom, by wpłynąć na wyższą realizację produkcji?
- Jak skutecznie obniżyć koszty związane z utrzymaniem działu UR bez obniżenia wydajności pracowników?
- Dlaczego tak ważne jest planowanie harmonogramu okresowych przeglądów parku maszynowego, remontów i konserwacji?
BLOK IV
Od działu produkcji wymaga się efektywności, utrzymywania jakości wyrobów, ale i skutecznego ograniczania marnotrawstwa. Nie czekaj aż będzie za późno! Dowiedz się jak skutecznie rozwiązywać problemy, redukować zamrożony kapitał, zarządzać efektywnie zapasami, eliminować marnotrawstwo.
- W jaki sposób zarządzać majątkiem technicznym, by podnieść efektywność i wydajność zakładu?
- 4 siły operacyjne – o czym należy pamiętać tworząc wizję doskonalenia operacyjnego i jak to może zmienić Twój zakład na lepsze?
- Wybranie odpowiedniej strategii oszczędności – jakie są 3 podstawowe ścieżki optymalizacji kosztów zakładu produkcyjnego oraz wybierzesz tę idealną dla siebie i swojego zespołu!
- Majątek produkcyjny - jak w krótkim okresie wdrożyć systemowe zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa?
- Ciąć koszty czy je optymalizować - na jakie działania postawić w kryzysie?
BLOK V
Odwieczny konflikt pomiędzy działami UR i produkcji – czy nadal jest konieczny? Wypracowanie odpowiedniej relacji między pracownikami poprzez odpowiednio podjęte działania naprawdę jest możliwe. Weź udział w konferencji i dowiedz się jak zakopać topór wojenny poprzez odpowiednią strategię:
- Jak wykorzystać konkretne technologie Przemysłu 4.0, które znacznie usprawnią monitorowanie i diagnostykę procesów produkcyjnych?
- Jak zapanować nad elementami systemów sterowania maszyn związanymi z bezpieczeństwem?
- Jak za pomocą nowoczesnych technologii usprawniać przepływ materiałów i informacji na produkcji?
- Jak zbudować spójną i optymalną strategię dla różnych typów maszyn i specyfiki produkcji, by zapewnić ciągłość pracy maszyn i zabezpieczyć operatorów przy jednoczesnym wyeliminowaniu konfliktów pomiędzy działem UR i produkcji?
Poznaj trenerów Szkolenia SUR:
Doświadczony inżynier i manager. Wieloletni lider projektów doskonalenia operacyjnego zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w zakładach produkcyjnych. Osobiście zaprojektował i poprowadził ponad 20 dużych programów optymalizacyjnych, a podległy mu zespół ekspertów łącznie ponad 300 takich programów w całej Europie i nie tylko. Doświadczony trener i mówca spotkań branżowych. M.in. ekspert w zakresie zarządzania majątkiem przemysłowym, twórca ponad 40 systemów mierzenia efektywności operacyjnej, wykładowca International i Executive MBA, lider doskonalenia operacyjnego.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, posiada tytuł doktora nauk biologicznych w specjalności biologia człowieka. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy oraz Politechniki Wrocławskiej – zarządzenie bezpieczeństwem i higieną pracy. W 2014 r. nabyła uprawnienia inspektora ds. ppoż. Od 2011 r. prowadzi własną firmę szkoleniowo-doradczą w zakresie BHP – Open BHP (www.openbhp.pl). Współpracuje z wieloma firmami z branży przemysłowej, handlowej, logistycznej czy usługowej. Jest także wykładowcą przedmiotów zawodowych w tematyce BHP. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP we Wrocławiu.
AS Instrument Polska
Właściciel firmy AS Instrument Polska od września 2002 r. Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydział Mechaniczny Technologiczny (aktualnie Inżynierii Produkcji) – dyplom magistra uzyskany w 1991 r., specjalizacja spawalnictwo.
W latach 1998-2002 inżynier sprzedaży w firmie SPM Instrument Sp. z o.o., polskim oddziale SPM Instrument AB. W 2000 r. wprowadził na polski rynek systemy laserowe Easy-Laser do osiowania i określania geometrii maszyn, Damalini AB - aktualnie Easy-Laser AB.
Obecnie wyłączny przedstawiciel w Polsce szwedzkiej firmy SPM Instrument AB (przyrządy i systemy do diagnostyki maszyn) oraz ponadto autoryzowany przedstawiciel: Easy-Laser AB (systemy laserowe) Rayhome Ltd. Wlk. Brytania (laserowo cięte podkładki ustawcze), Hilger u. Kern GmbH Niemcy (ultradźwiękowe detektory przecieków i mierniki naciągu pasa), Schaller GmbH Humimeter Austria (przyrządy i systemy do pomiaru wilgotności powietrza i materiałów sypkich oraz do papieru i kartonu).
Konsultant systemów informatycznych, projektant, architekt, specjalista do spraw nowych technologii, w szczególności tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań systemowych i sprzętowych w zakresie oprogramowania wspierającego organizację pracy w firmach.
Posiada wieloletnie doświadczenie w kreowaniu rozwiązań IT dla wielu sektorów i firm jako projektant systemów informatycznych oraz kierownik zespołu realizacyjnego IT. Obecnie przygotowuje koncepcje i analizy dziedzinowe na potrzeby systemów informatycznych dbając o zgodność tworzonych projektów i systemów z wymaganiami Klientów, jednocześnie proponując nowatorskie rozwiązania w celu optymalizacji procesów produkcji.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (2001 r.) na kierunku Automatyka. Posiada osiemnastoletnie doświadczenie w branży IT. Z Exence związany od wielu lat, gdzie pracuje na stanowisku Konsultanta Systemów IT i jest odpowiedzialny za strategiczny rozwój firmy w obszarze systemów dla produkcji.
Prywatnie ojciec dwójki dzieci. Poza swoją pracą pasjonuje się muzyką, sportem i motoryzacją.
Właściciel firmy doradczej DIR Consulting, konsultant biznesowy, praktyk wdrożeniowiec Lean Managment, TOC – realizacja projektów szkoleniowo-doradczych w obszarach produkcji i operacji, współpraca z Kaizen Institute Polska.
Specjalizuje się w treningach i doradztwie z zakresu rozwoju umiejętności twardych niezbędnych do wdrożenia Lean Manufacturing i Kaizen, jest ekspertem z obszaru organizacji produkcji. Doradza i prowadzi projekty w obszarze Lean Manufacturing, Kaizen, SMED, TPM, Shop floor Managment, Proces Problem Story, przebudowy organizacji, sesji strategicznych dla firm i spółek, projektowania łańcucha dostaw. Zrealizowała ok. 500 dni szkoleniowo-doradczych w ostatnich 4 latach. Certyfikowany Trener Kaizen.
Pracowała dla takich firm, jak m.in: Ceramika Paradyż, Volvo Polska, Zehnder, Bosch, Imperial Tabacco, CocaCola, 3M, Ikea Industry sp. z o.o., Lamela.
Absolwent kierunku Mechanika na Akademii Morskiej w Gdyni. Specjalista w zakresie optymalizacji procesów czyszczenia przemysłowego, o wieloletnim doświadczeniu we wdrażaniu innowacyjnych technologii czyszczenia w branży przemysłowej. Doświadczony trener, odpowiedzialny za szkolenia handlowo-techniczne zespołu Bio-Circle Polska oraz szkolenia produktowe adresowane do branży przemysłowej.
Doświadczony doradca techniczny, specjalizujący się w optymalizacji procesów czyszczenia przemysłowego. Odpowiedzialny za wdrażanie innowacyjnych technologii czyszczenia u kluczowych odbiorców Bio-Circle Polska w branży przemysłowej (m.in. przemysł lotniczy i chemiczny) oraz sektorze kolejowym. Pasjonat sportów motorowych.
Legniczanin z urodzenia, zamieszkania i zamiłowania. Ukończył naukę na Politechnice Wrocławiskiej z tytułem mgr inż. na wydziale mechanicznych w specjalności organizacja produkcji. Przez ostatnie 15 lat pracował między innymi w zakładach produkcyjnych Whirlpool, Winkelmann, Lear, Hoerbiger Automotive czy Haerter Technika Wytłaczania. Obecnie pracuje w firmie Technonicol-Insulation sp. Z o.o. na stanowisku dyrektora zakładu produkcyjnego. Jego pasją jest szukanie metod, narzędzi i rozwiązań usprawniających sprawne zarządzanie działem, obszarem, firmą, łącząc zdobycze wiedzy teoretycznej z wieloletnim doświadczeniem praktycznym. Trzecią kadencję jest prezesem koła terenowego SIMP działającego przy Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Szeroko współpracuje z firmami szkoleniowymi dzieląc się swoją wiedzą z zakresu organizacji pracy działu utrzymania ruchu ale także LEAN Manufacturing, czy Six Sigma w zakładach tj. Federal Mogul, Dr. Schumacher czy też KGHM.
Coleman
Inżynier z długoletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie znakowania, etykietowania, wdrażania rozwiązań automatyzacji procesów przemysłowych.
Jako doradca techniczno handlowy dopasowuje rozwiązania do potrzeb klientów.
Wdraża rozwiązania poprawiające wydajność linii produkcyjnych, do minimum ogranicza powstawanie błędów operatorów, doradza i wspiera klientów w sprawach związanych z kodowaniem, etykietowaniem i wymianą informacji pomiędzy systemami. Zgodnie z oczekiwaniem i budżetem przedstawia oferty proste, jak i bardzo zaawansowane technicznie.
Z firmą FLIR związany od 1992 roku. Najpierw jako przedstawiciel handlowy, następnie od roku 2011 jako oficjalny dystrybutor. Od 5 lat posiada tytuł dystrybutora platynowego FLIR. W 2000 roku Paweł Rutkowski ukończył kurs ITC LEVEL II.